|
Ladda
ner dessa
program för korrekt
visning
av hemsidan

|
Matematik
|
|
|
|
|
Aktuellt i 6:an
|
|
| avsnitt tal v 35-39 |
| Upplagt 2011-09-13 |
| |
Lokal pedagogisk planering: Tal
Arbetet kommer pågå mellan veckorna 35-38 då vi har ett skriftligt prov. Muntliga redovisningar under perioden vägs också in i bedömningen.
Förankring i kursplanens syfte:
Detta avsnitt ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper om matematik och matematikens användning i vardagen
Syftet är att utveckla intresset för och tilltro till sin matematiska förmåga
Kunna tolka olika vardagliga och matematiska situationer.
Innehåll
Positionssystemet för tal i decimalform
Tal i decimalform och användning i vardagslivet
Centrala metoder för beräkning av naturliga tal och tal i decimalform.
E C A
Räkning Eleven kan räkna med enklare decimaltal tex
1,2 + 2,5
2 × 1,3 Eleven kan räkna med decimaltal tex
1,25 + 2,19
7 ×2,6 Eleven kan räkna med svårare decimaltal
Tex 1,07 +4,45
5,28 – 3,49
4,15 × 2,5
Muntlig redovisning, matematiska begrepp. Eleven kan beskriva tankar förståeligt men ej matematiskt korrekt
Eleven kan beskriva sina tankar med matematiska begrepp Eleven kan beskriva sina tankar och visar goda kunskaper i matematiska begrepp.
vardagskopplingar Kunna ge exempel ur vardagen då decimaltal används Kunna ge fler exempel och se svårigheter om inte decimaltal fanns Förstå decimaltalens funktion i samhället och kunna dra slutsatser kring detta samband - analys
Uträkningar Hantera uträkning ok Hantera uträkning bra Hantera uträkning mycket bra.
Arbetssätt:
Vi kommer att arbeta med boken, gruppuppgifter, problemlösning, veckoläxor mm.
Calle, Inger och Helena
Matriser går inte att infoga därav det konstiga utseendet. |
|
| Komplettering till Läxa 2 |
| Upplagt 2011-09-12 |
| |
Kompletteringsuppgifter till Läxa 2
Du ska ställa upp och beräkna talen nedan. Visa tydligt hur du gör.
1. 238 + 74 =
2. 875, 5 + 132,7
3. 54 – 32
4. 107,3 – 99,4
5. 13,2 • 6
6. 23 • 15
7. 186/6
8. 32,8/4
|
|
|
| Upplagt 2011-05-18 |
| |
Undersökning – Hemuppgift v.20
Du ska göra en undersökning där du frågar om något som du tycker är intressant. Väljer man en undersökning där personer ska svara ska det vara minst 50 st som medverkar i undersökningen. Resultatet av undersökningen ska sedan redovisas i form av ett lämpligt diagram T.ex. stapel- linje eller cirkeldiagram. Förslag på undersökningar kan vara:
• Favorit Tv-kanalen
• Favorit Tv-program (ge gärna några alternativ).
• Favorit maträtt i skolan (ge gärna några alternativ).
• Temperaturer över en viss tid.
• Hur många skor olika familjemedlemmar har.
• Märke på mobiltelefonen.
Lycka till! Tobias och Magnus
|
|
|
| Upplagt 2011-05-05 |
| |
Mål i matematik – Statistik åk 6
Vi kommer att jobba med statistik mellan veckorna 18 till 22. Utöver den vanliga undervisningen så ska alla göra en undersökning, som sedan ska redovisas i ett diagram. Undersökningen görs hemma och diagrammet får ni viss tid till i skolan.
Mål:
• Du ska kunna läsa av och tolka stapeldiagram, linjediagram och cirkeldiagram.
• Du ska kunna rita och redovisa fakta i ett stapeldiagram, linjediagram eller cirkeldiagram.
• Du ska kunna räkna ut medelvärde.
Tobias och Magnus
|
|
| Länkar till matte-sajter på nätet. |
| Upplagt 2011-03-24 |
| |
Hej.
Här är en lista över några olika sajter som eleverna kan använda hemma eller i skolan för att träna matte. Det finns många fler.
http://webbmatte.se/sv.htm
http://lankskafferiet.skolverket.se/v2/cgi-bin/subjects.cgi?node=10
http://www.solvare.net/ma/multiplikation.html
http://www.spel.se/spel/matematik/matematik.html
http://www.spela.se/spel/matematik/matematik.html
http://www.spel-gratis.com/Spel-Matematik/
http://www.1001spel.se/hjarngymnastik/matematikspel
http://www.arcademicskillbuilders.com/ (engelska)
|
|
|
| Upplagt 2011-02-21 |
| |
Mål för matematik Leonardo Da Vinci och geometri
Under veckorna 8 till 15 kommer vi att jobba med geometri. Vi börjar med grundkurser för att sedan ansluta till Tema Leonardo Da Vinci där vi tittar på ritningar, skisser, Fibonacciserien och gyllene snittet. Under fördjupningen kan man välja att arbeta med ovanstående eller något annat som kan kopplas till Leonardo Da Vinci. Vi kommer att jobba med genomgångar, laborationer, eget arbete, diskussioner mm. . I vecka 15 har vi kunskapsredovisningar.
• kunna utföra längdmätningar med hjälp av olika mätinstrument t.ex. linjal och passare.
• kunna rita rektangel, kvadrat, triangel, cirkeln och rätblock.
• Kunna mäta och räkna ut omkretsen på olika geometriska figurer.
• räkna ut arean av rektanglar, kvadrater, trianglar och cirklar.
• använda och omvandla de vanligaste enheterna för area: cm2, dm2, m2.
• kunna använda passaren och rita cirklar
• Kunna lösa problemuppgifter med anknytning till geometri.
• Känna till skalbegreppet och använda dig av det vid tolkning av ritningar. t.ex. 1:2, 2:1, 1:50, 1:100
• Känna till Fibonacciserien. 1,1,2,3,5,8,13,21……..
• Känna till gyllene snittet och hur det används i Leonardos egens konst.
Vecka lektion 1 lektion 2 lektion 3 läxor
8 omkrets och area omkrets och area
Uppgift uppgift
1,2,3,4,5,6 7,8,10 planch 11,13 klar till 13
10 Triangel Triangel Cirkelns framme
Area omkrets area omkrets area Diagnos
Omkrets
11 Grundkurs Grundkurs Grundkurs
Leonardo Da Vinci Leonardo Leonardo
12 Grundkurs Grundkurs Grundkurs
Leonardo Da Vinci Leonardo Leonardo
13 Fördjupning Fördjupning Fördjupning Röd /blå
10 uppg.
hemma
14 röd/blå kurs röd/blå kurs röd/blå kurs Röd/blå
10 uppg.
hemma
15 röd/blå kurs Kunskapsredovisning kunskapsredovisning
Magnus och Tobias
|
|
| Planering i matematik årskurs 6 |
| Upplagt 2011-02-21 |
| |
Mål för matematik Leonardo Da Vinci och geometri
Under veckorna 8 till 15 kommer vi att jobba med geometri. Vi börjar med grundkurser för att sedan ansluta till Tema Leonardo Da Vinci där vi tittar på ritningar, skisser, Fibonacciserien och gyllene snittet. Under fördjupningen kan man välja att arbeta med ovanstående eller något annat som kan kopplas till Leonardo Da Vinci. Vi kommer att jobba med genomgångar, laborationer, eget arbete, diskussioner mm. . I vecka 15 har vi kunskapsredovisningar.
• kunna utföra längdmätningar med hjälp av olika mätinstrument t.ex. linjal och passare.
• kunna rita rektangel, kvadrat, triangel, cirkeln och rätblock.
• Kunna mäta och räkna ut omkretsen på olika geometriska figurer.
• räkna ut arean av rektanglar, kvadrater, trianglar och cirklar.
• använda och omvandla de vanligaste enheterna för area: cm2, dm2, m2.
• kunna använda passaren och rita cirklar
• Kunna lösa problemuppgifter med anknytning till geometri.
• Känna till skalbegreppet och använda dig av det vid tolkning av ritningar. t.ex. 1:2, 2:1, 1:50, 1:100
• Känna till Fibonacciserien. 1,1,2,3,5,8,13,21……..
• Känna till gyllene snittet och hur det används i Leonardos egens konst.
Planering vecka:
8
lektion 1 omkrets och area, tal i boken 1,2,3,4,5,6 7,8,10
lektion 2 omkrets och area planch 11,13
lektion 3
läxor klar till 13
10
lektion 1 Triangel, area och omkrets
lektion 2 Triangel, area och omkrets
lektion 3 Cirkelns area
läxor Räkna fram till diagnosen
11
lektion 1 Grundkurs tema Leonardo
lektion 2 Grundkurs tema Leonardo
lektion 3 Grundkurs tema Leonardo
12
lektion 1 Grundkurs tema Leonardo
lektion 2 Grundkurs tema Leonardo
lektion 3 Grundkurs tema Leonardo
13
lektion 1 Fördjupning tema Leonardo
lektion 2 Fördjupning tema Leonardo
lektion 3 Fördjupning tema Leonardo
läxor Röd/blå kurs: 10 uppgifter hemma
14
lektion 1 Röd/blå kurs
lektion 2 Röd/blå kurs
lektion 3 Röd/blå kurs
läxor Röd/blå kurs: 10 uppgifter hemma
15
lektion 1 Röd/blå kurs
lektion 2 Kunskapsredovisning
lektion 3 Kunskapsredovisning
Magnus och Tobias
|
|
| Terminsplanering matematik årskurs 6 Vt2011 |
| Upplagt 2011-01-31 |
| |
Detta är en grovplanering där det efterhand kan bli ändringar. Läxor kommer att fyllas på. Står det inget under läxor gäller som vanligt en timmes räkning hemma i veckan. Som vanligt finns måldokument inför varje nytt område.
Vecka område läxor övrigt
2 bråk
3 bråk diagnosen
4 bråk
5 bråk prov torsdag/uppföljning
6 geometri tom uppg. 21
7 geometri tom uppg. 38 test multiplikation
8 geometri diagnosen
9 sportlov
10 geometri tema Leonardo
11 geometri tema Leonardo
12 geometri tema Leonardo
13 statistik
14 statistik
15 statistik diagnosen
16 påsklov
17 statistik
18 statistik egen undersökning
19 statistik redovisning/uppföljning
20 problemlösning
21 problemlösning
22 problemlösning
23 problemlösning
Tobias och Magnus!
|
|
| Mål för Bråk kapitel 2 |
| Upplagt 2010-11-29 |
| |
Under v.47-3 kommer vi att jobba med bråk på olika sätt, t.ex. genom praktiska uppgifter, diskussioner, spel och eget arbete i matteboken. Vi har veckobeting i boken. Avsnittet kommer att avslutas med ett prov v 4.
När du har arbetat med det här kapitlet ska du:
• kunna läsa och skriva bråk
• veta att bråk och division är samma sak
• veta vad som menas med täljare och nämnare
• känna till och kunna använda begreppen bråkform och blandad form
• kunna addera och subtrahera bråk med samma nämnare
• kunna räkna ut en viss del av ett antal, till exempel 3/5 av 20
• kunna jämföra bråk
Vecka 47 arbetar vi med talen:
1 2 3 4 5 7 9 10 11 13 14 15 17 18 19 20 21 23 25 26 28 30 31 33 35
Vecka 48 arbetar vi med talen:
37 38 40 41 44 46 48 52 54 55 57 59 60
Alla gör diagnosen senast den första mattelektionen i vecka 49.
Vecka 49-3 arbetar vi med
Blå/ Röd kurs
Avslutar med ett prov v.4
Mattelärarna
Tobias och Magnus
|
|
|
| Upplagt 2010-09-28 |
| |
Mål kap 1 - Tal
Under veckorna 39 till 43 kommer vi att arbeta med kap 1 – Tal. Vi lär oss mer om tallinjen, positionssystemet, enhetsomvandlingar, decimaltal med de fyra räknesätten. V.41 gör vi diagnosen: 6a torsdag, 6b torsdag, 6c fredag och 6d torsdag. Det innebär att du ska ha räknat fram till diagnosen inför sista mattelektionen den veckan. Du behöver räkna ca 22 uppgifter i veckan. Efter diagnosen vet vi om du ska jobba med blå eller röd kurs. Under perioden kommer vi även att jobba hårt med multiplikationstabellerna. Ta för vana att räkna minst en timme hemma varje vecka, t.ex. 20 min. tre dagar i veckan eller 30 min. två dagar i veckan. Övriga läxor kan ni läsa om i veckobrevet.
Mål
När du har arbetat klart med det här kapitlet ska du;
• Kunna använda tallinjen som hjälpmedel
• Känna dig säker på positionssystemet. Ental, tiondel, hundradel och tusendel.
• Förstå varför vi använder decimaler
• Kunna räkna decimaltal med de fyra räknesätten.
• Kunna storleksordna decimaltal
• Förstå betydelsen av orden deci, centi och milli
• Känna dig säker på de fyra räknesätten. Addition, subtraktion, multiplikation och division.
Uppgifter att göra fram till diagnosen:
1,2,3,5,6,7, 8,10,11,13,14,16,17,18,19,20,23,24,25,26,27,28,29,31,32,33,34,35,36,37
38,39,41,42,43,45,46,47,48,49,50,51,53,54,55,57,58,59,60,61,63,64,65,66,68,69,71,7273,74,75,76,77,79,80
Svartmarkerade uppgifter är lite mer utmanande.
Tobias och Magnus
|
|
| Planering för matematik |
| Upplagt 2010-09-27 |
| |
V.34 - 36 De fyra räknesätten. Repetition
V.37 - 38 Kroppens geometri.
V.39 - 43 Decimaltal kap 1. Diagnos görs V.41
V.45 - 49 Geometri kap 2. Diagnos görs V.47
V.50 - 5 Bråk Kap 3. Diagnos v.2 |
|
|
|
|