6:or Glimmer
7:or Granit
8:or Diamant
9:or Flinta
Dokument för utskrift
Elevhälsan
Elevrådet
Expeditionen
Frånvaro
Historik
Hitta hit
Kontakta oss
Läsårsdata
Matsalen
Rektorns sida
Samarbete med...
Scheman
Skolledning
Skolrådet
Skolwebben
Styrdokument
SYV
Söka till
Uthyrning
Vaktmästeriet
Ämnen
Galleri

Ladda ner dessa
program för korrekt
visning av hemsidan


Svenska

6:an     7:an     8:an     9:an

Aktuellt i 7:an


Tema Hälsa
Upplagt 2011-05-18
 
Du ska i grupp presentera alternativa metoder för att må bättre.
Förslag:
Akupunktur, Ljusterapi
LCHF
Meditation, Koppning
Zonterapi, Grönt te
Feng-shui, Yoga
Massage, Tai-chi
egen?

Innehåll:
 Historia
 Positiva effekter
 Behandling
 Tillbehör
 Organisationer
 Vetenskap
 Negativa effekter
 Egen erfarenhet/ åsikt

Form:
Fakta
Bilder+bildtext
Löpande text

Lektionsupplägg:
1. Ni bestämmer er för ett ämne och tar del av den färdiga
informationen. Ni ser över vad som fattas/ej behövs.
Läxa: Hitta bilder och ev mer info.
2. Sammanställ materialet och skriv.
3. Färdigställ planschen och träna på att återberätta. Alla måste säga
något. Redovisning 1/6.

På denna plansch ska det även finnas en del av det du har lärt dig på NO:n

Uppsatsämnen Sandor slash Ida
Upplagt 2011-03-30
 
Uppsatsämnen Sandor slash Ida
Välj ett av följande uppsatsämnen att skriva om:
• Berätta om teman. Vilket tycker du är huvudtemat? Varför? Ge exempel från boken och koppla till egna erfarenheter. Vilka mindre teman finns också? Motivera.
• Beskriv Sandors och Idas utveckling. Berätta hur de är i början och slutet av boken och vad det är som gör att de utvecklas. Ge exempel från boken.
• Skriv om genren ungdomslitteratur. Är Sandor slash Ida en typisk ungdomsbok? Varför/Varför inte? Jämför med någon eller några andra ungdomsböcker du läst.
• Berätta om fyra personer som finns runt Sandor och/eller Ida och vad de personerna har för betydelse för Sandor och/eller Ida. Varför finns de där? Förändras de också? Varför/Varför inte?
Hitta på din egen rubrik till uppsatsen.
Uppsatsen ska vara mellan 500 och 600 ord.
Tänk på skrivregler och styckeindelning.
Uppsatsen ska bifogas i ett mejl som du skickar till din svensklärare senast 13 april.
madeleine.neuhold@stockholm.se
jonas.utter@stockholm.se
/Madde & Jonas

SVENSKA – UNGDOMSLITTERATUR VT 2011
Upplagt 2011-03-08
 

SANDOR SLASH IDA av Sara Kadefors

Vi kommer under några veckor att gemensamt läsa, diskutera och skriva om ”Sandor slash Ida”. Ni kommer att få diskutera både i smågrupper och i helklass. Det ni diskuterat kommer att vara användbart då ni senare ska skriva en uppsats.

Uppsatsen ska lämnas in senast vecka 15. Glöm inte att gå igenom stavning och hur du använder skiljetecken innan du lämnar in din uppsats.

Under vecka 15 ser vi filmen, diskuterar den och jämför med boken.


Mål
Du ska:
• läsa och delta i diskussioner under lektionerna
• lära dig nya ord och svara på innehållsfrågor
• under arbetets gång reflektera över innehåll och form
• skriva en uppsats utifrån ett tema med tydligt sammanhang
• visa att du kan tillämpa de vanligaste reglerna för skriftspråket


/Madde och Jonas

Tema Disney
Upplagt 2011-01-26
 
Tema Disney, svenska. Mål: Att ensam eller i grupp kunna självständigt fördjupa sig i ämnet Disney och redovisa sina kunskaper.

Vi jobbar med temat i ca 10 pass inklusive redovisning. Tänk på stoffmängden samt ditt arbete under lektionstid. Användande av datorer kan vara begränsat. Du jobbar enskilt eller i grupp om max fyra personer.
Välj ett av nedanstående förslag till innehåll och välj en redovisningsform.

1. En egen berättelse med Disneykaraktärer.
2. Vem var Walt Disney? Hans person och/eller företag då och/eller nu.
3. Figurer. Vem är t ex Kalle Anka/Janne Långben/Musse Pigg osv. Välj minst tre.
4. Analys av Disneyfilmer. Välj minst tre.
5. Disneyparker i världen.
6. Valfritt.

Redovisningsformer:
1. Drama (främst till val 1). Du skriver manus först.
2. Skriftligt.
3. Serie
4. Plansch
5. Power point
6. Häfte


Att tänka på vid fakta:
• Bakgrund
• Tid
• Plats
• Premiärer
• Handling
• Typiska särdrag
• Karaktärer
• Skådisar
• Sånger
• Produkter
• Budskap
• Utveckling


/Madde och Jonas

Fantasy
Upplagt 2011-01-11
 
Vecka 49-4

Mål:
Att läsa en fantasybok.
Att kunna beskriva vad fantasy är.
Att kunna beskriva typiska fantasydrag i den bok man har läst.
Att skriva en egen fantasyberättelse.


Arbetsgång:
• arbeta med en tankekarta om fantasy och beskriva genren
• lyssna till en novell och arbeta med frågor
• läsa en valfri fantasybok
• skriva egen fantsyberättelse

Jonas och Madde


Svenska v. 49
Upplagt 2010-12-07
 
Vi avslutar grammatikarbetet och påbörjar området "Fantasy". Vi kommer att börja läsa nu och fortsätta efter lovet. Eleverna får ta med valfri bok så fort de har möjlighet, denna gång ej Harry Potter eller Twilight (vampyrer i allm.). Vi går annars till vårt bibliotek och har även skickat efter en del titlar med talböcker.

/Jonas & Madde

Läxa 7 F+G
Upplagt 2010-09-29
 
Inledningsvis med arbetsområdet skönlitteratur pratar och läser vi om läsning. Eleverna har fått en text av Astrid Lindgren som de ska läsa högt hemma för en vuxen. Beskrivning står på stencilen. Skriv gärna en signatur då du som vuxen har hört och pratat om texten. Det ska göras för F till på måndag och G till tisdag.

/Madde

PS. Jag har ansökningar om kort + låneregler för eleverna att ta hem så att de kan gå till bibliotek utanför skolan. Alltid bra med ett kort, då kan man läsa och lyssna på nätet också. DS

Arbetsområde skönlitteratur, år 7, vecka 39-42
Upplagt 2010-09-24
 
Mål:
Att kunna återge huvudinnehållet och uttrycka tankar, känslor och åsikter om boken du har läst.
Arbetsgång:
• Du väljer en bok och läser på lektion och i viss mån hemma
• Du skriver egen loggbok
• Du ingår i en grupp där ni diskuterar det lästa utifrån givna rubriker
• Du skriver en recension och lämnar in din text v. 42

/Jonas och Madde

Ordkunskap vecka 34-35
Upplagt 2010-08-17
 
Mål: Att utöka sitt ordförråd
Arbetsgång: Vi arbetar med att lära oss synonymer, ordspråk, uttryck och ord som beskriver människor
Arbetsmaterial: Ordböcker och häfte med uppgifter
Redovisning: charader och dramatiseringar

Terminsplanering HT-10, svenska år 7
Upplagt 2010-08-16
 
Vecka Arbetsområde

34-35 Ordkunskap
36-38 Tema Valet
39-42 Valfri skönlitteratur
43-45 Tema Kommunikation
46-47 Grammatik
48-3 Fantasy

/Jonas och Madde

 

 

 

 

- Blommensbergsskolan -
Blommensbergssvägen 116 - 117 65 Stockholm - Telefon: 508 22 700
Webdesigner: www.liljestrand.org